Manhattan Kokteyl

Manhattan Kokteyl Tarifi

Manhattan Kokteyl tarifi, oldukça kökenli ve oldukça popüler bir tariftir. Adından da anlaşılacağı üzere ilk olarak New York, Manhattan’da bir barda yazılmış olan bu tarif, klasik kokteyller arasında kökeni sebebiyle oldukça önemli bir yere sahiptir.

Manhattan Kokteyli hemen hemen her kokteylde olduğu gibi kesin olmayan ve şaibeli bir geçmişe sahiptir. Birçok değerli kokteyl gibi Manhattan Kokteylin de tarihi 1800’lü yılların sonuna dayanır.

Bilinen bir rivayete göre bu içki, 1870 yılında düzenlenen bir partide keşfedilmiştir. Ancak bahsedilen bu davetin sahibinin bu yılda bir parti düzenlemediğine de birçok kişi tarafından kesin gözle bakılır. Bu nedenle bu içkiye dahil elimizdeki bilgi bir barda bulunup çoğu kişi tarafından sevilip popüler hale gelmesidir.

Her ne kadar hazırlanış esnasında zor aşamalara sahip olmasa da Manhattan Kokteyl de birçok kokteyl gibi detaylara önem verilmesi gereken bir içkidir.

MALZEMELER

60 ml Viski (Kanada Viskisi veya Çavdar Viskisi Önerilir)

30 ml Tatlı Vermut

2-3 Damla Angosturo Bitters

HAZIRLANIŞI

Tarifi hazırlamaya başlamadan önce bardağınızı buzla doldurup soğuk tutmanızı tavsiye ederiz. İçkinizi hazırlayacağınız bardağa malzemelerinizi doldurun. Ardından bir karıştırma çubuğu ile malzemelerinizi iyice karıştırın.

Manhattan Kokteyl, malzeme miktarları doğru ayarlandıktan sonra sadece karıştırma aşamasının oldukça önemli olduğu bir kokteyldir. Bu her ne kadar kulağa basit gelse de oldukça önemli bir aşamadır. 30-40 saniye kadar doğru bir biçimde karıştırdıktan sonra bir süzgeç yardımı ile servis bardağınıza içkinizi süzün.

Genellikle kiraz veya portakal kabuğu kullanılarak süslenen bu içki sade şekilde de servis edilir. Bazı tariflerde içkinin içine portakal aroması da katabilirsiniz.

Bu tarif için Kanada Viskisi kullanmak da oldukça şık bir tarif elde etmenize yardımcı olabilir. İçkinin ortaya çıkıp popülaritesini artırdığı yıllarda Amerika’daki alkol yasağı nedeni ile Kanadalılar da bu tarife müdahil olmuşlardır.

Manhattan Kokteyl, yemeklerden önce sizin için oldukça kaliteli bir alternatif olabilir. Hem kışın hem yazın tüketebileceğiniz bu içki, her dönem için şık bir seçimdir. Bir diğer lezzetli kokteyl tarifimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 2,531 görüntülenme

Paylaş