Michelada

Michelada Tarifi

Michelada, eğer bir bira severseniz sizin için inanılmaz bir alternatif olacaktır. Meksika mutfağından gelen bu baharatlı ancak bir o kadar da serinletici bir kokteyldir. Michelada Kokteyl, alıştığımız tarzın oldukça dışında ve bize uzak kalan bir kültürden gelen oldukça lezzetli bir yaz içkisidir.

Genellikle kullanmadığımız birçok malzeme gerektiren bu kokteyl, belki diğer içkilere göre daha zahmetli bir hazırlanış aşamasına sahip olsa bile buna değecek bir tadı vardır. Birçok açıdan daha çok duyduğumuz Bloody Mary’ye de benzeyen Michelada, gün içinde tüketebileceğiniz bir kokteyldir.

Tıpkı Bloody Mary gibi domates suyunun da kullanıldığı bir tarif olan Michelada tarifi, akşamdan kalmalığın çözümü olarak da kullanılır. Bu gibi durumlardan dolayı bu iki içki birbirine çok benzetilir.

MALZEMELER

2 Çay Kaşığı Tuz

Yarım veya 1 Çay Kaşığı Kırmızı Toz Biber

Çeyrek Bardak Limon Suyu

4 Damla Worcestershire Sosu

4 Damla Soya Sosu

4 Damla Acı Sos

350-360 ml Meksika Birası

Buz Küpleri

Yarım Bardak Clamato veya Domates Suyu

HAZIRLANIŞI

Yukarıda verdiğimiz tarifte bulunan baharatları bir tabağa alın. Bu hazırlığı yaptıktan sonra bira haricindeki malzemeleri bir karıştırıcıya alın. Bu esnada kestiğiniz limonu bardağınızın ağız kısımlarını ıslatacak kadar bardağın kenarlarına sürün ve daha sonrasında baharat tabağınıza bardağınızı kapatıp kaldırın.

Karıştırıcınızdaki karışımı buz dolu bardağınıza koyduktan sonra ise bardağa bira ekleyin. Süsleme olarak limon kullanabilirsiniz.

Bu tarif orijinal olarak Clamato ile hazırlanır. Clamato Suyu, istiridye suyu ve domates suyunun bir karışımıdır ve ülkemizde pek görmesek de yurt dışında meşhur bir içecektir. Ancak domates suyu da bu tarifte çok sık kullanılır.

Baharat miktarlarını da dilerseniz damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Michelada Kokteyl Tarifi, alışılmışın dışında bir tarif olarak görülse de Bloody Mary ile amacı bakımından dahi benzerlik gösterir. Serinletici bir Bloody Mary içmek istiyorsanız buraya tıklayarak tarifimize ulaşabilirsiniz.

Meksika mutfağının Margarita gibi oldukça meşhur olan bir diğer içkisiniden sonra mutlaka Michelada Kokteyli de denemelisiniz. Michelada, baharatlı ve lezzetli tadı ile sizleri gün içinde serinletecektir.

 1,456 görüntülenme

Paylaş