Altın Süt

Altın Süt Tarifi

Altın Süt, son zamanlarda popülerliğini oldukça arttırdı. Hindistan mutfağına ait olan bu lezzetli ve bir o kadar da faydalı olan bu içecek, özellikle faydalarından ötürü çok sık tercih ediliyor.

Hindistan’da yıllardır çok meşhur olsa da dünyanın geri kalanında Altın Süt, son dönemlerde ün kazandı. Zerdeçallı süt olarak da bilinen bu içecek soğuk şekilde de tüketilmesiyle yılın her döneminde faydasını görebileceğimiz bir içecek.

İnanılmaz faydalarının yanında kolay yapımıyla da tercih etmek için sebeplerini artıran Altın Süt, kış boyunca sizi dinç tutmanın yanında sıcak günlerde ferahlamanızı da sağlayacak.

MALZEMELER

1 Su Bardağı Süt

1-2 Tatlı Kaşığı Zerdeçal

İsteğe Bağlı Baharat

İsteğe Bağlı Zeytinyağı

HAZIRLANIŞI

Bir cezveye veya tencereye süt doldurun. Biraz ısındıktan sonra içine süt miktarına göre zerdeçal atın ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. 5-10 Dakika kadar kaynattıktan sonra servis edin. Ilık veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Dilerseniz kök zerdeçal da kullanabilirsiniz. Bunun için ise kök zerdeçalı olabildiğince ufak parçalara ayırıp süte ilave edin. Rende kullanabilirsiniz.

İPUÇLARI

Bildiğiniz üzere Hindistan mutfağına ait olan birçok yiyecek ve içecek oldukça çeşitli ve çok sayıda baharatı aynı anda içeriyor. Altın Süt de bu içeceklere net bir örnek.

Temeli ne kadar sadece süt ve zerdeçal gibi iki basit malzemeye dayansa bu süte farklı baharatlar ve yağlar atarak daha faydalı bir hale getirebilirsiniz. Zerdeçal ve sütten farklı olarak Altın Süt tarifi, en çok bal ile süsleniyor.

Bal, Altın Süt’ü hem daha lezzetli hem de daha faydalı bir hale getiriyor. Eğer damak zevkinize uyuyorsa sütünüze servisten hemen önce tarçın ve karanfil gibi baharatların yanı sıra zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı da katabilirsiniz.

Altın Süt Faydaları

Altın Süt, anavatanında çocukların hasta olduğu dönemlerde çok sık kullanılır. Hafızaya da yardımcı olan bu sütün, regl dönemindeki kadınlara da tavsiye edildiği bilinen bir gerçek. Kış boyunca dirençli bir bağışıklık sistemi için tercih etmeniz gereken başlıca içeceklerden birisi kesinlikle Altın Süt.

Bir diğer faydalı ve lezzetli tarifimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 379 görüntülenme

Paylaş