Nane Çayı

Nane Çayı Tarifi

Nane Çayı tarifi, son zamanlarda popülaritesini artıran diğer çay tarifleri gibi oldukça lezzetli ve oldukça sağlıklı bir çay tarifidir. Nane Çayı, yapımı her ne kadar çok az malzeme gerektiren kolay bir süreçten oluşsa bile faydası ve lezzetli hiç de küçümsenecek ölçüde değildir.

Nane Çayı, oldukça ferah bir tada sahip olması nedeniyle sıcak zamanlarda da tüketebileceğiniz bir çaydır. Birçok çay yaz günlerinde de tüketiliyor. Ancak nane çayı belki de sıcak günlerde öncelikle tavsiye edebileceğimiz bir sıcak çaydır.

Kış boyu bağışıklık sisteminizi de güçlü tutmasının yanı sıra, lezzeti ile birlikte de keyifli anlar yaşamanıza neden olacak bu çay, kolay yapımıyla da sıklıkla tüketebileceğiniz bir çaydır.

MALZEMELER

Taze Nane Yaprakları

Su

HAZIRLANIŞI

Oldukça basit iki malzeme ile hazırlanan bu çay emin olun bu basitliğin ötesinde inanılmaz sağlıklı ve lezzetli bir çaydır. İlk öncelikle suyunuzu kaynatmaya başlayın. Suyun kaynaması esnasında bol suyla yıkadığınız nane yapraklarınızı tekrardan suya tutabilirsiniz.

Daha sonrasında nane yapraklarını kaynayan suyun için atın ve ardından demlenmesi için 10-15 dakika kadar bekleyin.

NANE ÇAYI FAYDALARI

Nane Çayı, kolay yapımı ve lezzeti ile halihazırda zaten sıklıkla tüketmenizi önerdiğimiz bir çaydır. Hem kışın hem de yazın oldukça iyi bir alternatif olan bu çay, farklı tariflere pek açık değildir. Ancak birçok sıcak çay da olduğu gibi nane çayı da birçok faydaya sahip.

Nane çayı özellikle bol miktarda nane ile yapıldığı taktirde bildiğiniz üzere nanenin etkisi ile birlikte burnunuzu açar. Ayrıca mide bulantılarına ve mide rahatsızlıklarına da çok iyi gelen bu çay, bağışıklık sisteminizi de güçlü tutacaktır. Ayrıca bir ağrı kesici olarak da görev yapabilen nane çayı, özellikle baş ağrısı için birebirdir. Stresi azaltması ile de baş ağrınıza olumlu yönde etki edecektir.

Fazla tüketmeniz halinde ise nane çayı, faydalı görünümünden uzaklaşıp oldukça zararlı bir hal alacak ve mide rahatsızlıklarınız ( özellikle reflü) var ise size zararlı bir etki gösterecektir.

Bir diğer faydalı içecek tarifimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.

 530 görüntülenme

Paylaş