Cold Brew Kahve

Cold Brew Kahve Tarifi

Cold Brew Kahve tarifi, son dönemlerde kafelerde de sık sık gördüğümüz bir soğuk kahve tarifi. Yumuşak içimi ve bekleme süresine rağmen kolay yapımı ile sıcak günlerde tercih edebileceğiniz bu kahve, klasik soğuk kahvelerden oldukça farklı.

Cold Brew, en kısa açıklamasıyla soğuk şekilde yapılan demleme yöntemidir. Kalın bir biçimde öğütülmüş kahve çekirdeklerini, soğuk suda uzun saatler bekleterek demleme aşamaları ile Cold Brew Kahve yapılır.

Çok uzun süre demlenmesi ile birlikte tüm acılığını kaybeden kahve kahveden nefret eden biri için bile harika bir tercih olabilir. Ayrıca özellikle süt kullanmadan yapılan şeklinin çok uzun süreler dayanması ile tek seferde yaptığınız litrelerce Cold Brew Kahvesi ile birlikte günler boyu hazırlama zahmetinden kurtulabilirsiniz.

MALZEMELER

1 Litre Su Kullanarak Yapılan Kahve İçin:

100-130 Gram Öğütülmüş Kahve

İsteğe Bağlı Olarak Süt

İsteğe Bağlı Çikolata, Karamel veya Vanilya Aromaları

Buz Küpleri

HAZIRLANIŞI

Dilerseniz French Press kullanarak da yapabileceğiniz bu kahve için ilk öncelikle, bir tencereye su ve öğütülmüş kahvenizi dökün. Ardından en az 12 saat buzdolabında bekletin. Cold Brew, minimum 12 saat bekletilmedir. Bazı tariflerde 20 saate kadar çıkan bu bekleme süresinin az tutulması halinde acı ve istenilmeyen bir tat elde edersiniz.

Bekleme süresinin ardından karışımınızı dolaptan alın. Ardından servis edeceğiniz, sürahi veya bardağı karışımı dikkatli bir biçimde süzün. Ardından buz ile birlikte içeceğinizi servis edin. Dilerseniz servis etmeden önce bir kez daha süzebilirsiniz.

İPUÇLARI

Cold Brew Kahve tarifi, damak tadınıza göre eklemeler yapabileceğiniz bir tariftir. Eğer acıdan tamamen uzak bir kahve istiyorsanız en az 16 saat dinlendirmenizi tavsiye ederiz.

Birçok yerde sütsüz olarak servis edilse bile Cold Brew, servis etmeden hemen önce soğuk süt ekleyerek de tüketebileceğiniz bir kahvedir. Ayrıca dilerseniz krema, veya meyve sosları ile de tüketebilirsiniz.

Su miktarı da bu soğuk ve serinletici kahvenin yapımında oldukça önemli bir yer taşır. Fazla miktarda buz lezzetli bir içimden sizi uzaklaştıracaktır.

Bir diğer lezzetli ve hazırlaması oldukça kolay olan soğuk kahve tarifimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 397 görüntülenme

Paylaş