İrlanda Kahvesi

İrlanda Kahvesi Tarifi

İrlanda Kahvesi, uzun yıllardır sıkça tüketilen ve sıcak alkollü içkiler arasında en lezzetli olan içkilerden biridir. İçinizi ısıtacak bu içeceğin yapımı da oldukça kolay.

İrlanda Kahvesi, kökeni Foynes isimli küçük bir kasabaya dayanan oldukça klasik bir içkidir. Yapımı oldukça kolaydır ve çok fazla malzeme gerektirmez. Bu kahve, yıllarca İrlanda ve çevre ülkelerindeki küçük kasabalardan geçen gezginlerin sıcak bir içecek ile dinlenmesi için servis edildi.

Kahvenin 1942 yılında şef Joe Sheridan tarafından Foynes’de bulunduğu söylenir.

Bir diğer hikayeye göre ise bu içki, İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de bulundu. Kahve esas popülerliğini 1950’li yılların başında artırdı.

Farklı şekillerde de servis edilen bu kahve, görmeye alışık olduğumuz klasik kahvelerden sıkıldıysanız sizin için oldukça ideal bir seçim olacaktır.

MALZEMELER

Filtre Kahve

Viski

Krema

Şeker ( İsteğe bağlı olarak esmer şeker de kullanabilirsiniz.)

HAZIRLANIŞI

Şekeri bardağa ekleyin. Ardından viski ve kahveyi bardağınıza dökün. Şeker iyice çözülene kadar karıştırın ve daha sonrasında krema ekleyerek servis edin. Kremayı bardağa kaşığın arka tarafını kullanarak ekleyin. Krema attıktan sonra tekrardan karıştırmayın.

İrlanda Kahvesi tarifi hazırlarken bardağı önceden sıcak tutmak oldukça önemlidir. Karışıma ekleyeceğiniz filtre kahveyi hazırlarken bardağınıza az miktarda sıcak su koyabilirsiniz.

Sunumu esnasında isteğe bağlı olarak hindistan cevizi de kullanabilirsiniz.

İPUÇLARI

İrlanda Kahvesi tarifi hazırlarken genellike İrlanda viskisi tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca esmer şekerin daha çok lezzet katacağını da söylemek mümkün. Ayrıca sert bir kahve seçimi size çok daha kaliteli bir tat sunacaktır.

Bu kahve hazırlanırken genellikle çırpılmış krema kullanılır ancak krem şantinin içinde olduğu tarifler görmek de mümkün. İrlanda Kahvesi genellike akşam yemeklerinin üstüne içilir.

Çok fazla şeker tüketmeyen biri olsanız bile çok az miktarda dahi olsa karışımınzda şeker kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İrlanda Kahvesi Ne Kadar Güçlüdür?

İçki bakımından bu kahvenin hafif bir içki olduğunu söyleyebiliriz. Ancak içerdiği kafein ile birlikte uyanık kalmanıza yardımcı olacaktır. Geceleri bu içeceği tüketmek istemek ile beraber uykunuzdan da olmak istemiyorsanız kafeinsiz kahve ile de hazırlayabilirsiniz.

Soğuk kahveden de hoşlanıyorsanız buraya tıklayarak lezzetli bir soğuk kahve tarifine ulaşabilirsiniz.

 384 görüntülenme

1 yorum “İrlanda Kahvesi”

Comments are closed.