Sıcak Çikolata

Sıcak Çikolata Tarifi

Sıcak Çikolata tarifi, klasikleşmiş sıcak içecek tarifleri arasında belki de en çok tercih edileni. İçinizi ısıtmanın yanında inanılmaz lezzeti ile sizlere adeta bir şölen yaşatacak bu içecek, el yapımı olarak çok daha lezzetli bir hal almakta.

Genellikle her kafenin menüsünde Sıcak Çikolata bulunur. Ancak tamamen katkısız ve gerçek çikolata ile yapılan bir sıcak çikolata bulmak oldukça zordur. Ancak hazır tozlar ve katkı maddeleri kullanmadan yapılan bir sıcak çikolata çok daha lezzetli olacaktır. Ayrıca birçok farklı çikolata ile de bu tarifi hazırlayabilirsiniz.

Bu gibi bir içeceği yaparken kaliteli bir kakao kullanmak da doğru olabilir. Ancak en doğru sıcak çikolataya katı çikolata kullanarak ulaşacağımız su götürmez bir gerçek. Ancak daha acı bir tat için kakao da tercih edebilirsiniz.

MALZEMELER

500 ml Süt

75-100 gram Bitter Çikolata

1 Tatlı Kaşığı Nişasta

1 Tatlı Kaşığı Şeker ( Tercihe bağlı olarak miktarı değiştirebilir veya kullanmayabilirsiniz.)

HAZIRLANIŞI

Doğru hazırlandığı sürece sıcak çikolata en lezzetli sıcak içeceklerden biridir. Tüm malzemeleri bir tencerede kaynatın. Çikolatayı küçük parçalar olacak şekilde kırarak içine atın. Daha sonrasında kıvama gelene kadar karıştırın. Çok bekletmeden servis edin. Adından da anlaşılacağı gibi bu içeceğin ılık hali bile size pek lezzetli gelmeyebilir.

Bazı tariflerde parça çikolatanın yanında kakao tozunun da eklendiği görebilirsiniz. Bunun da yanlış bir tarif olduğunu söylememiz pek mümkün değil.

İPUÇLARI

İçeceğinize tat katmak için marshmallow, tarçın gibi şeyler de kullanabilirsiniz. Bu içeceğin sıklıkla krema ile servis edildiğini de görmek mümkün. Ayrıca bitter çikolata yerine sütlü çikolata veya beyaz çikolata da kullanmanız mümkün. İsteğe bağlı olarak çikolata miktarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Sıcak çikolata özellikle yaklaşan kış günlerinde çok sık tercih edebileceğiniz bir içecek. Dışarıdaki klasik ve yapay tatlardan sıkıldıysanız evde bu tarif ile kendinize güzel bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Sıcak çikolata çok sık karşımıza çıkmasına rağmen kolay kolay vazgeçebileceğimiz bir içecek değil elbette. Ancak daha farklı sıcak içecekler denemek istiyorsanız buraya tıklayarak bir diğer tarifimize de ulaşabilirsiniz.

 586 görüntülenme

Paylaş