Sidecar Kokteyl

Sidecar Kokteyl Tarifi

Sidecar Kokteyl, klasik kokteyller arasında lezzet bakımından en önde gelen içeceklerden biridir. Adını ise oldukça ilginç bir hikayeden alır. 1. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru bir Amerikan ordusunda yüzbaşı olarak görev alan bir asker, Paris’te ordusunu konumlandırır. Bu yüzbaşı Paris’te sık sık özellikle eski motorsikletlerde gördüğümüz araca bağlı küçük yan arabada gezer.

Sidecar, çevirdiğimizde bu anlama gelir. Paris’te bulunan bir amerikan barının sahibi Harry ise bundan etkilenir ve sıradaki içeceğinin adını buradan alır. Harry, Bloody Mary gibi birçok içeceğin de bulucusudur. Bu kokteyl hakkında farklı hikayeler de anlatılmaktadır.

Bazı kişilere göre ise bu koktely 1900’lü yılların başında Paris’te bulunan Ritz otelinde bulunmuştur. Sidecar Kokteyli, inanılmaz derecede dengeli olan tadı ile bilinir ve ve yıllardan beri sıkça tercih edilir.

MALZEMELER

Portakal Aromalı Likör

Konyak

Buz Küpleri

Limon Suyu ( tercihen yeşil limon)

HAZIRLANIŞI

Bardağın kenarlarına limon suyu ve şeker sürün. Malzemeleri bir karıştırıcıda (shaker) iyice karıştırın. Ardından bir martini bardağına bir limon veya portakal dilimi ile birlikte servis edin.

İPUÇLARI

Bir Margarita hazırlamak ile bir Sidecar Kokteyl tarifi hazırlamak neredeyse aynıdır. Ancak bir Sidecar, hazırlarken bardağın kenarına tuz değil şeker sürülür. Bu isteğe bağlı bir adımdır ancak hemen hemen her yerde bu şekilde servis edilir. Daha tatlı bir içecek için isteğe bağlı olarak da karışıma 1 tatlı kaşığı şeker atabilirsiniz.

Genellikle bu içeceği hazırlarken likör olarak Triple Sec kullanılır. Ancak daha kaliteli bir içecek için likör olarak Cointreau kullanabilirsiniz. Bardağın kenarına portakal dilimi yerleştirmek yerine dilerseniz karışımınıza portakal suyu ekleyebilirsiniz.

Sidecar Kokteyl, oldukça klasik bir içkidir. Sıcak bir günde oldukça kaliteli bir içecek için kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir içecektir. Ayrıca hemen hemen her ortama ayak uydurabilecek bir içecektir.

Gün içindeki davetlerden gece eğlencelerine kadar hemen hemen yerde tercih edebileceğiniz bir içki olan Sidecar Kokteyl, farklı versiyonlara da sahiptir.

Eğer kokteyl içmekten keyif alıyorsanız buraya tıklayarak diğer lezzetli kokteyl tariflerine ulaşabilirsiniz.

 735 görüntülenme

Paylaş