Martini Kokteyl

Martini Kokteyl Tarifi

Martini Kokteyl tarifi, ilk çıktığı andan beri birçok defa değiştirilmiş ve birçok farklı hal kazanmıştır. Klasik kokteyl içkiler arasında belki de en meşhur içki olan Martini, aynı zamanda en kökenli içkilerden biri.

Martini, bugüne kadar en lezzetli halinin ne olduğu hakkında birçok tartışmaya sahip bir kokteyl. İçindeki malzemeler tariften tarife büyük değişikliklere uğramakta. 1840’lı yılların sonunda ortaya çıkan bu kokteyl, çıktığı ilk yıllarda sadece yerel olarak meşhur olsa bile özel bir bardakta servis ediliyordu.

Daha sonrasında diğer barlarda yavaş yavaş ününü artıran bu meşhur ve lezzetli içki, yüz elli yıldan bir süredir kalite bir tat ve serinlemek için sıkça tercih ediliyor.

MALZEMELER

1/2 ons Cin veya Vodka

2 1/2 ons Kuru Vermut

Buz Küpleri

Limon veya Yeşil Zeytin

( 1 ons = 30 ml)

HAZIRLANIŞI

Tarifinizi hazırlamaya başlamadan önce bardağı mutlaka soğutun. Tüm malzemeleri bir karıştırıcıda 30 saniye-1 dakika kadar karıştırın. Ardından buz küpleri ile birlikte bardağınıza servis edin. Limon veya yeşil zeytin kullanarak süsleme yapabilirsiniz.

İPUÇLARI ve FARKLI YÖNTEMLER

Martini, birçok farklı yapılış yöntemine sahip bir içkidir. Cin mi votka mı? Limon ile mi yoksa zeytin ile mi süslenmeli? Gibi birçok soru sorulmaktadır. Hatta bir Martini yönteminde, karıştırmak yerine Vermut ve buz çalkalayıp ardından cini bardağı ekleyip karıştırmak da mümkün. Bu noktada Martini’nin sert bir içki olduğunu ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Klasik Martini Kokteyl tarifi, genellikle cin ile yapılır. Ancak votka kullananların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Martini, daima soğutulmuş bir bardak ile servis edilmelidir ancak servis edileceği garnitür tamamen sizin seçiminizdedir.

Eğer daha tatlı bir içki elde etmek istiyorsanız Islak Vermut kullanabilirsiniz. Ancak genellikle Kuru Vermut tercih edilir. Bazı kişiler Ekstra Kuru Vermut da tercih ediyor.

Ayrıca birçok farklı isimli Martini Kokteyl de mevcuttur. Dirty Martini ismi verilen ve Vermut yerine salamura zeytin kullanılan bir tarif mevcut. Eğer Martini gibi ferahlatıcı ve lezzetli içkileri içmekten keyif alıyorsanız buraya tıklayarak bir diğer lezzetli kokteyl tarifimize ulaşabilirsiniz.

 836 görüntülenme

1 yorum “Martini Kokteyl”

Comments are closed.