Salep

Salep Tarifi

Birçok sıcak içecek arasında en meşhurlarından biri Salep, meşhur olduğu kadar da lezzetli bir içecek. Salep tarifi, birçok malzeme ile de süslenebilen ve hazırlaması oldukça kolay bir tariftir.

Salep, yıllardan beri tüm dünyada sıklıkla tercih edilen bir içecektir. Salep bitkisinin faydasından ötürü kış boyunca içilir. Özellikle ülkemizde bu bitkinin çok sık yetiştirilmesi ile birlikte çok sık tercih ettiğimiz bir içecek olan Salep, doğru yapıldığı taktirde en lezzetli sıcak içecekler biridir.

En iyi malzemesine her ne kadar Türkiye’de ulaşacak olsanız da yurt dışında da birçok market ve baharat dükkanında artık salep bulmak mümkün. Ayrıca internet üzerinden de salep tozu satın alabilirsiniz.

MALZEMELER

(İçeceğinizi hazırlarken toz salebi baharat dükkanlarından da satın alabilirsiniz.)

Salep

Süt

Tarçın

Şeker

HAZIRLANIŞI

Bir tencerenin içine tarçın haricindeki tüm malzemeleri alın. 500 ml süt kullanımınız için 1.5 tatlı kaşığı salep kullanabilirsiniz. Aynı miktarlar için 1.5 tatlı kaşığı şeker kullanın. Tencerenin altını açın ve ardından malzemeleri iyice karıştırmaya başlayın.

Sütünüz kaynarken sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin. Yaklaşık 30-40 dakika boyunca ısıttığınız sütü ocaktan alın ve üstüne tarçın ilave ederek servis edin.

İPUÇLARI

Salep yaparken en önemli noktalardan biri kullandığınız malzemelerdir. Malzemelerin olabildiğince doğal olması içeceğinizi de daha faydalı bir hale getirecektir. Ayrıca sütü sürekli karıştırmanız da tortu kalmaması ve sütün dibinin tutması için oldukça önemlidir.

Ayrıca dilerseniz karışımınıza tarçın çubuğu veya vanilya aroması da ekleyebilirsiniz. Şeker oranını da dilediğiniz gibi azaltabilir veya artırabilirsiniz.

SALEP FAYDALARI

Salep, lezzetli olduğu kadar da faydalı bir içecektir. Kış boyunca sizi dinç tutmanın yanında hemen hemen bütün göğüs hastalıklarına iyi gelir ve kemikleri de güçlendirir. Hafızaya da iyi gelen salep, adet düzensizliğine de iyi geldiği söylenen bir içecektir. Ayrıca sindirim için de oldukça yararlıdır.

Şeker oranını az tuttuğunuz sürece diyet programınız için de faydalı olabilecek olan Salep, inanılmaz kokusunun yanında sağlıklı kalmanıza da yardımcı olacak. Bir diğer sıcak içecek tarifimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 685 görüntülenme

Paylaş